400G QSFP-DD BiDi SR4.2 with dual CDR 100 m, 8x 850 / 910 nm, MTP/MPO-8/12, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 8x 850 nm
- 100 m
- 425 G
- MTP/MPO-8/12
- 400G ETH
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP-DD |
|---|---|
| Connector / Polish | MTP/MPO-8/12 PC |
| Interface | Multimode BiDi |
| Compliance Code | BiDi SR4.2 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 53.13 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 12 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 2 dB |
| Transmit min/max per lane | -6.2 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -8.2 dBm / 4 dBm (overload) @400G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm, 850 nm, 850 nm, 850 nm, 910 nm, 910 nm, 910 nm, 910 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm, 850 nm, 850 nm, 850 nm, 910 nm, 910 nm, 910 nm, 910 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 4.5 dB |
| Extinction Ratio | 3 dB |
| Supported Protocols | 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.