400G QSFP-DD LR8 with dual CDR 10 km, λ1274-1309 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 10 km
- 425 G
- LC
- 400G ETH
-
Matching Products
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP-DD |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR8 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 53.13 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 14.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 6.3 dB |
| Transmit min/max per lane | -2.8 dBm / 5.7 dBm |
| Receiver min/max per lane | -9.1 dBm / 5.3 dBm (overload) @400G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1273.5 nm, 1277.9 nm, 1282.3 nm, 1286.7 nm, 1295.6 nm, 1300 nm, 1304.6 nm, 1309.1 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1273.5 nm, 1277.9 nm, 1282.3 nm, 1286.7 nm, 1295.6 nm, 1300 nm, 1304.6 nm, 1309.1 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems QDD-400G-LR8-S compatible
- Juniper QDD-400G-LR8 compatible
What customers say
I had the chance to flash my first transceiver with the FLEXBOX and also navigate through the different tools on the Windows App. I must say that I’m impressed by the flexibility and available features provided by this app and the FLEXBOX. I flashed a 1G LX optic to be compatible with a HP switch in production (Aruba Networks(ex. HP Network) / J4858A) and the switch immediately recognized the plug freshly configured. I can know count on my FLEXBOX for the future transceivers I’ll need to install/replace. Also, the optic measurement is a very good feature.
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.