100BASE-TX Copper SFP 100 m, RJ-45, Autoneg, NO RX_LOS, SERDES, 10 Mbit/s - 125 Mbit/s
calcPageSize())"
/>
- Copper
- 100 m
- 125 M
- 100M ETH
- 10M ETH
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | RJ-45 |
| Interface | Copper |
| Compliance Code | T |
| Operating Temperature | Standard |
|---|---|
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 10 Mbit/s - 125 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
|---|---|
| Power Consumption | 1.05 W |
| Supported Protocols | Ethernet, Fast Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1F [TX] compatible
- Marconi SU56AD compatible
- Marconi SU56AG compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE63343AA compatible
- Nokia-Siemens (ex. Atrica) [100TX, RX] compatible
What customers say
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!
FLEXBOX allows us to reduce the amount of spare transceivers we keep for our diverse hardware systems, thereby keeping overall cost low.
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!