2.67G SFP STM-16 BiDi 100 km, ᵀˣ1490 / ᴿˣ1550 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1490 nm
- 100 km
- 2.67 G
- BiDi
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- STM-1
- STM-16
- STM-4
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi STM-16 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 155 Mbit/s - 2.67 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, externally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 29 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -29 dBm / -8 dBm (overload) @2G |
| Wavelength TX (Typical) | 1490 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1484 - 1497.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1530 - 1570 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @2G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, STM-1, STM-16, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- Brocade # compatible
- Check Point # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco Systems # compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core # compatible
- Ericsson # compatible
- Extreme # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN # compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet # compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- Hirschmann # compatible
- HP H3C # compatible
- Huawei # compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100080 compatible
- Intel # compatible
- Juniper # compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Keymile # compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- Lynx # compatible
- Marconi SU67AC compatible
- Marconi SU68AD compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # compatible
- MRV # compatible
- Net Insight NPA0022-XL21 compatible
- Netgear # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB194670006 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196360007 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196370009 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376370004 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U330-K500 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Quanta # compatible
- Radware # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Ubiquiti Networks # compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.