1G SFP BiDi LX Industrial 20 km, ᵀˣ1490 / ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1490 nm
- 20 km
- 1.25 G
- Industrial
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LX |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 20 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 14 dB |
| Transmit min/max per lane | -8 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -22 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1490 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1480 - 1500 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1360 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SU-000 compatible
- ADTRAN 1442110G1 compatible
- ADVA 0061003015 compatible
- ADVA 1061705877-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-BX-D compatible
- Allied Telesis AT-SPBD10-14 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- barox AC-SFP-BIB-LXE compatible
- Blackbox LFP421 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-BXD compatible
- Calix 100-01667 compatible
- Ciena (ex. Nortel) AA1419070-E6 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP59BD compatible
- Ciena XCVR-B10U49 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBBX2 compatible
- Cisco Systems GLC-BX-D compatible
- ComNet SFP-BXD compatible
- Cyan 280-0105-00 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Y-BXD compatible
- Edge Core ET4204-BX10D compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-BX10-D compatible
- Extreme 10056H compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- Hirschmann SFP-GIG-BA LX/LC compatible
- Hirschmann SFP-GIG-BB LX/LC EEC compatible
- HP H3C JD099B compatible
- Huawei OGEBIDI11 compatible
- Huawei SFP-GE-LX-SM1490-BIDI compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100081 compatible
- Intel SFP LX compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM5QB compatible
- Juniper EX-SFP-GE10KT14R13 compatible
- Juniper SFP-GE10KT14R13 compatible
- Keymile 37973100 compatible
- Lenovo (ex. IBM) 26R0808 compatible
- LevelOne SFP-9231 compatible
- MikroTik S-53LC20D compatible
- MRV SFP-GD-BX43 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB350870002 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25772AB compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00868AB compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U412-K500 compatible
- Optonet SFP-LX-BU compatible
- PBN SFP-GE4931-LCPC compatible
- Perle PSFP-1000-S1LC10D compatible
- Perle PSFP-1000D-S1LC10D-XT compatible
- RAD SFP-17BD compatible
- TP-LINK TL-SM321A compatible
- Transition Networks TN-SFP-BXD compatible
- Ubiquiti Networks SFP-BIDI-1490-10 compatible
- Westermo 1100-0559 compatible
- Zyxel SFP-BX1490-10-D compatible
What customers say
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!