4G Fibre Channel SFP BiDi 100 m, ᵀˣ1550 / ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 100 m
- 4.25 G
- BiDi
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- 4G FC
- STM-16
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Multimode BiDi |
| Compliance Code | BiDi 4G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1 Gbit/s - 4.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 6 dB |
| Transmit min/max per lane | -9 dBm / -2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15 dBm / 0 dBm (overload) @4G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1480 - 1580 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1360 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @4G |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, STM-16 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- Accedian Networks # compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-SX compatible
- Arista SFP-1G-SX compatible
- Aruba Networks # compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- Bluecoat # compatible
- Broadcom # compatible
- Brocade / Ruckus # compatible
- Calix # compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio # compatible
- Ciena # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco (ex. Meraki) # compatible
- Cisco Systems # compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) # compatible
- CommScope (ex. Arris) # compatible
- Cumulus Networks # compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core # compatible
- Ericsson # compatible
- Extreme # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN # compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet # compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- Hirschmann # compatible
- HP H3C # compatible
- Huawei # compatible
- Infinera # compatible
- Infinera (ex. Transmode) # compatible
- Intel # compatible
- Juniper # compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Keymile # compatible
- Keysight (ex. Ixia) # compatible
- Korenix # compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- Lynx # compatible
- McAfee # compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # compatible
- MRV # compatible
- NetApp # compatible
- Netgear # compatible
- NetOptics # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Obsidian # compatible
- Oracle # compatible
- Orckit-Corrigent # compatible
- Packetlight # compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Planet # compatible
- QLogic # compatible
- Quanta # compatible
- Radware # compatible
- Raisecom # compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- SIAE MICROELETTRONICA # compatible
- SonicWALL # compatible
- Sophos # compatible
- Symantec # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- TRENDnet # compatible
- Ubiquiti Networks # compatible
- WatchGuard # compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
- Westermo # compatible
- Zhone # compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.