4G Fibre Channel SFP BiDi Industrial 40 km, ᵀˣ1550 / ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 40 km
- 4.25 G
- Industrial
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- 4G FC
- STM-16
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi 4G FC LW |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 1 Gbit/s - 4.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, externally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 24 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -8 dBm (overload) @4G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1530 - 1570 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1360 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @4G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, STM-16 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 11897 compatible
- ADVA # 11898 compatible
- Allied Telesis # 11900 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # 11895 compatible
- Avaya (ex. Nortel) # 11902 compatible
- Brocade # 11903 compatible
- Check Point # 11905 compatible
- Ciena (ex. Nortel) # 11906 compatible
- Cisco Systems # 11894 compatible
- D-LINK # 11908 compatible
- Dell # 11907 compatible
- Dell (ex. Force10) # 11915 compatible
- Extreme # 11911 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # 11910 compatible
- F5 Networks # 11912 compatible
- FibroLAN # 11913 compatible
- Fluke Networks # 11914 compatible
- Fortinet # 11916 compatible
- Fujitsu # 11917 compatible
- H3C (ex. 3COM) # 11896 compatible
- Hirschmann # 11918 compatible
- HP H3C # 11919 compatible
- Huawei # 11920 compatible
- Infinera (ex. Transmode) # 11937 compatible
- Intel # 11922 compatible
- Juniper # 11923 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 11904 compatible
- KTI Networks # 11924 compatible
- LANCOM # 11925 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 11921 compatible
- LevelOne # 11926 compatible
- MikroTik # 11927 compatible
- Moxa # 11928 compatible
- MRV # 11929 compatible
- Netgear # 11930 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # 11899 compatible
- Nokia Siemens Networks # 11931 compatible
- Palo Alto Networks # 11933 compatible
- Radware # 11934 compatible
- Ribbon (ex. ECI) # 11909 compatible
- TP-LINK # 11935 compatible
- Transition Networks # 11936 compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # 11932 compatible
What customers say
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!