100M SFP BiDi LX Industrial 2 km, ᵀˣ1550 / ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 2 km
- 155 M
- Industrial
- 100M ETH
- STM-1
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Multimode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LX |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 2 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 155 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 10 dB |
| Transmit min/max per lane | -20 dBm / -10 dBm |
| Receiver min/max per lane | -30 dBm / -8 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1500 - 1580 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1360 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Moxa SFP-1FEMLC-T compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) iSFP-100-BX-D compatible
What customers say
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
Spending a few minutes of my time, first and foremost expressing how much I’m impressed by your friendliness, is the least I can do. Friendliness was followed by super-fast order processing and delivery. In a few words, unboxing and using your FLEXBOX is an utterly awesome experience. As in brilliant. Also saving us loads of time ordering optics. In addition to all of this – you deliver particular good build quality, too. You’ve got me impressed, thank you!
Everything is build for and runs in the cloud today, the Aviatrix Multicloud solution as well.
Still, we have customers asking for a highperformance encryption from “their” premises to the cloud and this is where our CloudN appliances come into play.
If customers ask us to support the installation of our appliances, we’ll do everything we can to help. And then it’s good to know that if you sneak into a datacenter, you can rely on FLEXOPTIX to even fulfil that connection(s) that are terminating on a device that was missing or has changed in the architecture you discussed before.
Thanks for the brilliant service!
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!