100M SFP BiDi LX SGMII 10 km, ᵀˣ1310 / ᴿˣ1550 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 125 M
- BiDi
- 100M ETH
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LX SGMII |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 125 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | Yes |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 17 dB |
| Transmit min/max per lane | -15 dBm / -8 dBm |
| Receiver min/max per lane | -32 dBm / -8 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1480 - 1600 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Extreme 10063 compatible
- Juniper SFP-FE20KT13R15 compatible
What customers say
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.