2.67G SFP STM-16 550 m, λ850 nm, DDM, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 550 m
- 2.67 G
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- STM-1
- STM-16
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | STM-16 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 550 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 2.67 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 8 dB |
| Transmit min/max per lane | -10 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -18 dBm / -3 dBm (overload) @2G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 830 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 760 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @2G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, STM-1, STM-16, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems GLC-SX-MMD compatible
- Marconi SU67AA compatible
- Nexans 88646015 compatible
What customers say
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!