1G SFP SX 2 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 2 km
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | SX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 2 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 9 dB |
| Transmit min/max per lane | -9 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -18 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 0061705824 compatible
- Advantech B+B SmartWorx BB-808-38206 compatible
- Advantech SFP-GSX/LC-AE compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-EXTND compatible
- Allied Telesis AT-SPEX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4858C compatible
- barox AC-SFP-SXOM3-E compatible
- Blackbox LFP412 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-SX2-OM compatible
- Brocade E1MG-SX2-OM compatible
- Cisco Systems GLC-SX-MMD compatible
- Cisco Systems SFP-GE-S compatible
- ComNet SFP-46 compatible
- CTC Union ISFP-M7002-31-D compatible
- D-LINK DEM-312GT2 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1E compatible
- Edge Core ET4202-SX compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-LC03 compatible
- Extreme 10051H compatible
- FiberPlex SFP-MC24XC-3131-2 compatible
- FibroLAN SF1G-S2 compatible
- Fortinet FG-TRAN-SX compatible
- Hirschmann M-SFP-MX/LC compatible
- Intel SFP LX compatible
- Juniper SFP-1GE-SX compatible
- Korenix SFPGSX2D compatible
- KTI Networks SFP-GLM-A-1310 compatible
- LAWO 981/60-80 compatible
- MikroTik S-85DLC05D compatible
- Moxa SFP-1GLSXLC compatible
- MRV SFP-GD-MX compatible
- Netgear AGM732F compatible
- OpenGear 569024 compatible
- Perle PSFP-1000D-M2LC2 compatible
- Planet MGB-SX2 compatible
- Riedel 1090003 compatible
- Siemens 6GK5992-1AG00-8AA0 compatible
- TP-LINK TL-SM311LM compatible
- Transition Networks TN-SFP-ESX compatible
- Ubiquiti Networks UF-MM-1G compatible
- Volktek GBM-104-2 compatible
- Westermo 1100-0547 compatible
- Zyxel SFP-SX compatible
What customers say
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!
FLEXOPTIX creates overall great and reliable products. We need optics for multiple vendors and with the FLEXBOX we are able to simplify our spare part handling.
The best part of the FLEXBOX are the Linux drivers and therefore no need for any additional OS just for branding optics.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.