1G SFP LX SGMII Industrial 10 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 1.25 G
- Industrial
- 100M ETH
- 1G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LX SGMII |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.2 W |
| CDR | none |
| SGMII | Yes |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 12.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -9.5 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -22 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
I wanted to take a moment to provide some feedback regarding the on-site programming capabilities of your FLEXOPTIX product. I must say that being able to program SFPs on-site according to our specific requirements has been an incredibly valuable feature for our network infrastructure. The convenience and efficiency it offers have exceeded our expectations.
One of the standout benefits we have experienced is the rapid deployment it enables. Being able to respond quickly to changing network needs without having to wait for orders from different vendors has significantly reduced our deployment time. This has improved our operational efficiency and allowed us to be more agile in meeting our organization's evolving demands.
Moreover, the cost savings we have achieved through on-site programming have been remarkable. By eliminating the need to order pre-configured SFPs from various vendors, we have saved on shipping costs, streamlined our inventory management, and bypassed vendor-specific pricing structures. This flexibility has positively impacted our budgeting and overall equipment expenses.
This is simply a brilliant idea and product! Thank you!
I had the chance to flash my first transceiver with the FLEXBOX and also navigate through the different tools on the Windows App. I must say that I’m impressed by the flexibility and available features provided by this app and the FLEXBOX. I flashed a 1G LX optic to be compatible with a HP switch in production (Aruba Networks(ex. HP Network) / J4858A) and the switch immediately recognized the plug freshly configured. I can know count on my FLEXBOX for the future transceivers I’ll need to install/replace. Also, the optic measurement is a very good feature.
Have been using FLEXOPTIX transceivers for a few years now in a carrier/telecoms environment for various vendors and they've never disappointed me. After having the opportunity to be able to program them myself on demand, I've realized how many hours I could have saved until now with FLEXBOX! No large stocks, just a few generic SFPs in stock waiting to get programmed when needed. Awesome!