622M SFP STM-4 200 m, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 200 m
- 622 M
- STM-4
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | STM-4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 200 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 622 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 8 dB |
| Transmit min/max per lane | -15 dBm / -8 dBm |
| Receiver min/max per lane | -23 dBm / -8 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 2570 - 2670 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | IDP |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- Accedian Networks # compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis # compatible
- Aruba Networks # compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- Bluecoat # compatible
- Broadcom # compatible
- Brocade # compatible
- Calix # compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio # compatible
- Ciena # compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP04BFE6 compatible
- Cisco (ex. Meraki) # compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) # compatible
- Cisco Systems SFP-OC12-MM compatible
- CommScope (ex. Arris) # compatible
- Cumulus Networks # compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core # compatible
- Ericsson # compatible
- Extreme # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN # compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet # compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- Hirschmann # compatible
- HP H3C # compatible
- Huawei # compatible
- Infinera (ex. Transmode) # compatible
- Intel # compatible
- Juniper # compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Keymile # compatible
- Keysight (ex. Ixia) # compatible
- Korenix # compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- LevelOne # compatible
- Lynx # compatible
- McAfee # compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # compatible
- MRV # compatible
- NetApp # compatible
- Netgear # compatible
- NetOptics # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00039AA compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Obsidian # compatible
- Oracle # compatible
- Orckit-Corrigent # compatible
- Packetlight # compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Planet # compatible
- QLogic # compatible
- Quanta # compatible
- RAD SFP-14D compatible
- Radware # compatible
- Raisecom # compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR4_S3 compatible
- SIAE MICROELETTRONICA # compatible
- SonicWALL # compatible
- Sophos # compatible
- Symantec # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks TN-SFP-OC12M compatible
- TRENDnet # compatible
- Ubiquiti Networks # compatible
- WatchGuard # compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
- Westermo # compatible
- Zhone # compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.