100M SFP FX SGMII 2 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 2 km
- 125 M
- 100M ETH
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | FX SGMII |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 2 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | Yes |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 10 dB |
| Transmit min/max per lane | -20 dBm / -14 dBm |
| Receiver min/max per lane | -30 dBm / -8 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Alcatel-Lucent Ent. 3HE09500AA compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9054B compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9054D compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP12ACE6 compatible
- Dell 407-BBOT compatible
- Extreme 10063 compatible
- H3C (ex. 3COM) 3CSFP9-81 compatible
- Intel SFP FX compatible
- Juniper EX-SFP-1FE-FX compatible
- Juniper SFP-1FE-FX compatible
- Juniper SRX-SFP-FE-FX compatible
- MRV SFP-FDSGMII-M compatible
- Siemens 6GK6000-8FE50-0AA0 compatible
What customers say
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
Everything is build for and runs in the cloud today, the Aviatrix Multicloud solution as well.
Still, we have customers asking for a highperformance encryption from “their” premises to the cloud and this is where our CloudN appliances come into play.
If customers ask us to support the installation of our appliances, we’ll do everything we can to help. And then it’s good to know that if you sneak into a datacenter, you can rely on FLEXOPTIX to even fulfil that connection(s) that are terminating on a device that was missing or has changed in the architecture you discussed before.
Thanks for the brilliant service!
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!