100G QSFP28 to 2x QSFP28 Breakout DAC Passive Copper Cable, 1 - 5 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 1m - 5m
- 103.12 G
- 100G ETH
- 50G ETH
Specification
| Compliance Code | DAC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | QSFP28 to 2x QSFP28 |
| Interface | Direct Attached Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Length | 5 m |
|---|---|
| Cable Diameter | 26 AWG |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 103.12 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 0.9 W (0.3 W + 2x 0.3 W) |
|---|---|
| CDR | none |
| Modulation | NRZ |
| Supported Protocols | 100G Ethernet, 50G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Juniper JNP-100G-2X50G-5M compatible
- Netgear DAC-5M compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MCP7H00-G003 compatible
What customers say
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
Just wanted to express my giddy happiness at how fast your crack team of ninjas were able to get optics to my desk.
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.