100G QSFP28 to 4x SFP28 Breakout DAC Passive Copper Cable, 0.5 - 3 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 0.5m - 3m
- 111.8 G
- Industrial
- 100G ETH
- 25G ETH
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Compliance Code | DAC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | QSFP28 to 4x SFP28 |
| Interface | Direct Attached Cable |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Length | 2.5 m |
|---|---|
| Cable Diameter | 30 AWG |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 103.12 Gbit/s - 111.8 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 0.5 W (0.1 W + 4x 0.1 W) |
|---|---|
| CDR | none |
| Modulation | NRZ |
| Supported Protocols | 100G Ethernet, 25G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista CAB-Q-4S-100G-2M compatible
- Cisco Systems QSFP-4SFP25G-CU2M compatible
- Dell (ex. Force10) DAC-Q28-4SFP28-25G-2M compatible
- Edge Core ET7402-25DAC-2.5M compatible
- HP H3C JG325B compatible
- Huawei DAC-Q28-S28-2M compatible
- Juniper QFX-QSFP28-DAC-3M compatible
- MikroTik XQ+BC0003-XS+ compatible
- Netgear DAC-2.5M compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MCP7F00-A02A compatible
What customers say
I have received my orders from them in blistering speed. Happy to the nth degree.
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
I had the chance to flash my first transceiver with the FLEXBOX and also navigate through the different tools on the Windows App. I must say that I’m impressed by the flexibility and available features provided by this app and the FLEXBOX. I flashed a 1G LX optic to be compatible with a HP switch in production (Aruba Networks(ex. HP Network) / J4858A) and the switch immediately recognized the plug freshly configured. I can know count on my FLEXBOX for the future transceivers I’ll need to install/replace. Also, the optic measurement is a very good feature.