2x 50G QSFP28 SR2 with dual CDR 100 m, 2x λ850 nm, CS-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 100 m
- 2x 53.13 G
- CS
- 100G ETH
- 50G ETH
-
Matching Products
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | 2x CS-Duplex UPC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | 2x SR2 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 20°C - 60°C |
| Lane Count | 2x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 53.13 Gbit/s |
| Bandwidth Per Lane | 53.13 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 2.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 5 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -6 dBm / 3 dBm (overload) @50G |
| Wavelength TX (Typical) | 2x 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 840 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 2x 850 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @50G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 4.5 dB |
| Extinction Ratio | 3.4 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet, 50G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party QSFP-100G-SR4 compatible
- Arista QSFP-100G-SR4 compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-SR4-S compatible
- Extreme 100G-SR4-QSFP100M compatible
- Extreme 10401 compatible
- Juniper JNP-QSFP-100G-SR4 compatible
- Juniper QSFP-100G-SR4-T2 compatible
- Juniper QSFP-100GBASE-SR4 compatible
What customers say
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
It's just a genius device. So easy to use and simple! I would recommend it to every network engineer. Plug-in the module, program and its ready for deployment!
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.