10G SFP+ SR Industrial 300 m, λ850 nm, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 300 m
- 10.31 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 1G ETH
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | SR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 300 m |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 600 Mbit/s - 10.31 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 4.9 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / -1 dBm |
| Receiver min/max per lane | -9.9 dBm / -1 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 840 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 840 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.9 dB |
| Extinction Ratio | 3 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks AXSK-SFP+ SR compatible
- Accedian Networks 7SM-500 compatible
- ADTRAN 1442401G1 compatible
- ADVA # 12469 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-10G-GIG-SR compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-10G-SR compatible
- Allied Telesis AT-SP10SR compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-SR compatible
- Arista SFP-10G-SR compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9150D_CX compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403015-E6 compatible
- Aviat Networks 079-422677-001 compatible
- Blackbox LSP431 compatible
- Broadcom SFP+ SR compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-SR compatible
- Brocade 10G-SFP-SR compatible
- Brocade XBR-000163 compatible
- Calix 100-01514 compatible
- Cambium Networks SFP-10G-SR compatible
- Ceragon SFP-10GE-SR-CE compatible
- Check Point CPAC-TR-10SR compatible
- Chelsio SM10G-SR compatible
- Ciena 160-9111-900 compatible
- Ciena XCVR-S00Z85 compatible
- Cisco (ex. Meraki) MA-SFP-10GB-SR compatible
- Cisco OneAccess (Ekinops) SFP-10G-SR-X compatible
- Cisco Systems SFP-10G-SR compatible
- Cisco Systems SFP-10G-SR-X compatible
- Citrix Netscaler EW3F0000710 compatible
- CommScope (ex. Arris) 801147 compatible
- CTC Union SFP-M9000-85-DE compatible
- D-LINK DEM-431XT-DD compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-1S compatible
- Dell 407-BBEF compatible
- Dell 407-BCBH compatible
- Dell 407-BCBN compatible
- DrayTek SFP+ SR compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-SR-SFPP compatible
- Extreme 10301 compatible
- F5 Networks OPT-0016 compatible
- Fluke Networks OPVXG-SFP-PLUS-SR compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP+SR compatible
- Fujitsu S26361-F3986-E3 compatible
- Fujitsu S26361-F3986-L3 compatible
- Hirschmann M-SFP-10-SR/LC EEC compatible
- HP H3C JD092B compatible
- Huawei OMXD30000 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100103 compatible
- Intel E10GSFPSRX compatible
- Juniper SFP-10GE-SR compatible
- Juniper SRX-SFPP-10G-SR-ET compatible
- Keymile # 12492 compatible
- KTI Networks SFP-10G-SR-A compatible
- LANCOM SFP-SX-LC10 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) BN-CKM-SP-SR compatible
- Lenovo 46C3447 compatible
- LevelOne SFP-6101 compatible
- Luminex LU9001116 compatible
- Luminex LU9001151 compatible
- MikroTik S+85DLC03D compatible
- Moxa SFP-10GSRLC-T compatible
- MRV SFP-10GD-SX compatible
- Net Insight NPA0077-SRD1 compatible
- NetApp X6599A-R6 compatible
- Netgear AXM761 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB390930004 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB474800008 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE63264AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE04824AA compatible
- Nokia Networks P206937 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U620-K500 compatible
- Novastar SFP-10G-SR compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MFM1T02A-SR compatible
- Packetlight SL111 compatible
- Packetlight SL113 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-PLUS-SR compatible
- Planet MTB-TSR compatible
- QNAP SFP+ SR compatible
- RAD SFP-P-4DH compatible
- Radware 9062206 compatible
- Sophos ITFZTCHXF compatible
- Stormshield NA-TRANS-DUALSFP-SR compatible
- Supermicro AOC-E10GSFPSR compatible
- Synology SFP+ SR compatible
- TP-LINK TL-SM5110-SR compatible
- Ubiquiti Networks UF-MM-10G compatible
- ZeeVee Z4KSFP10G85-3M compatible
- Zyxel SFP10G-SR compatible
What customers say
Everything is build for and runs in the cloud today, the Aviatrix Multicloud solution as well.
Still, we have customers asking for a highperformance encryption from “their” premises to the cloud and this is where our CloudN appliances come into play.
If customers ask us to support the installation of our appliances, we’ll do everything we can to help. And then it’s good to know that if you sneak into a datacenter, you can rely on FLEXOPTIX to even fulfil that connection(s) that are terminating on a device that was missing or has changed in the architecture you discussed before.
Thanks for the brilliant service!
The FLEXBOX has been an amazing tool for our fibre infrastructure upgrades as we work with different types and manufacturers of equipment, the ability to configure them on the fly when required makes the process a lot easier!
We were pleasantly surprised by the easy to use interface and the extra's such as the power meter.
The travel pack makes it easy to use it off-site in some of our satellite cabs if needed.
The FLEXOPTIX universal transceivers are very easy to configure and we will be ordering these in the future.
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.