800G Finned-Top OSFP DAC Passive Copper Cable, 0.5 - 2 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 0.5m - 2m
- 850 G
- 2x 400G NDR
- 800G ETH
- 800G XDR
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Compliance Code | DAC |
|---|---|
| Form Factor | OSFP to OSFP |
| OSFP Variant | Finned-Top to Finned-Top |
| Interface | Direct Attached Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
|---|---|
| Length | 0.5 m |
| Cable Diameter | 30 AWG |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 850 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
|---|---|
| Power Consumption | 0.2 W (0.1 W + 0.1 W) |
| CDR | none |
| Modulation | PAM4 |
| Supported Protocols | 800G Ethernet, 800G Infiniband (2xNDR), 800G Infiniband XDR |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MCP4Y10-N00A compatible
What customers say
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.