400G Finned-Top OSFP AOC with CDR (TX / RX) Multimode Fiber, 3 - 3 m
calcPageSize())"
/>
- Fiber
- 3m - 3m
- 425.04 G
- Active
- 400G ETH
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Compliance Code | AOC |
|---|---|
| Form Factor | OSFP to OSFP |
| OSFP Variant | Finned-Top to Finned-Top |
| Interface | Active Optical Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
|---|---|
| Length | 3 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 425.04 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 24 W (12 W + 12 W) |
|---|---|
| CDR | TX and RX |
| Modulation | PAM4 |
| Supported Protocols | 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Working with a lot of different vendor and devices, it is always a problem to find the compatible transceiver from different distributors and especially to ensure that it is really compatible. I have found FLEXOPTIX, and the FLEXBOX and I must say that this is awesome! We can now simply buy generic transceivers and program them with the FLEXBOX and the FLEXOPTIX App. The application is fantastic and very easy to use! This makes us save a lot of time and no more concern about the compatibility.
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX