400G QSFP-DD to 8x SFP56 Breakout DAC Passive Copper Cable, 0.5 - 3 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 0.5m - 3m
- 425.04 G
- 400G ETH
- 50G ETH
Specification
| Compliance Code | DAC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | QSFP-DD to 8x SFP56 |
| Interface | Direct Attached Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Length | 3 m |
|---|---|
| Cable Diameter | 26 AWG |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 425.04 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 0.9 W (0.1 W + 8x 0.1 W) |
|---|---|
| CDR | none |
| Modulation | NRZ |
| Supported Protocols | 400G Ethernet, 50G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!
For years we struggled with hundreds of transceivers from different vendors but this is finally over!
With FLEXBOX we can easily reconfigure our transceivers which in the end saves a lot of time and money.
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.