10GBASE-T Industrial Copper SFP+ 30 m, RJ-45, RX_LOS
calcPageSize())"
/>
- Copper
- 30 m
- 10.3 G
- Industrial
- 10G ETH
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | RJ-45 |
| Interface | Copper |
| Compliance Code | T |
| Operating Temperature | Industrial |
|---|---|
| Distance | 30 m |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 10.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
|---|---|
| Power Consumption | 2.5 W |
| Supported Protocols | 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks AXSK-SFP+ SR compatible
- ADVA 1061701899-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-10G-C.5 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) 455883-B21 compatible
- Cisco Systems SFP-H10GB-CU5M compatible
- Dell 407-BBBG compatible
- Dell 407-BCVF compatible
- Fortinet FN-TRAN-SFP+GC compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-DAC-1M compatible
- Juniper JNP-SFPP-10GE-T compatible
- Netgear AXM765 compatible
- Nimblestorage SFP-10G-T compatible
- Ubiquiti Networks UF-RJ45-10G compatible
What customers say
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!