1G SFP BiDi EX 40 km, ᵀˣ1490 / ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1490 nm
- 40 km
- 1.25 G
- BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 19 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1490 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1460 - 1520 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1310 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SZ-000 compatible
- ADTRAN 1442140G1 compatible
- ADVA 1061705875-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-BX-D compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-BX-D20 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419077-E6 compatible
- barox AC-SFP-BIB-LXE compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-BXD compatible
- Calix 100-01671 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP59CFE6 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBBX2 compatible
- Cisco Systems GLC-BX40-DA-I compatible
- Cyan 280-0133-00 compatible
- Cyan 280-0335-00 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1Y-BXD compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-BX40-D compatible
- Extreme 10053 compatible
- FiberPlex SFP-SC24BD-4931-B compatible
- Huawei LE2MGSC40ED0 compatible
- Intel SFP LX compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM5QI compatible
- Juniper EX-SFP-GE10KT14R13 compatible
- Keymile 37973100 compatible
- Netgear AGM732F compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE28785AB compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE04324AB compatible
- Perle PSFP-1000D-S1LC40D compatible
- RAD SFP-21B compatible
- Telco Systems TI-SFP-GBD40E-DD-49/31S compatible
- Westermo 1100-0568 compatible
What customers say
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!