1G SFP BiDi SX 1,000 m, ᵀˣ1310 / ᴿˣ1550 nm, DDM, LC-Simplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 1 km
- 1.25 G
- BiDi
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Multimode BiDi |
| Compliance Code | BiDi SX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 1 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.06 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 11.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -9.5 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -21 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1500 - 1580 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 6 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA 0061003012 compatible
- Advantech SFP-GSX/LC-AE compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-SX compatible
- Allied Telesis # compatible
- Araknis Networks AN-ACC-SFP-MMF-350 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-SX compatible
- Arista SFP-1G-SX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4858C compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- AVM Fritz!SFP AON compatible
- barox AC-SFP-BIA-SXE compatible
- Brocade E1MG-LX-OM compatible
- Check Point # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco (ex. Meraki) MA-SFP-1GB-TX compatible
- Cisco Systems GLC-SX-MMD compatible
- ComNet SFP-48A compatible
- D-LINK DEM-211 compatible
- D-LINK DEM-311GT compatible
- Dell 407-BBOO compatible
- Edge Core # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- Extreme 10051 compatible
- F5 Networks # compatible
- FiberPlex SFP-MC24BD-3155-0 compatible
- FibroLAN # compatible
- Fluke Networks # compatible
- Force10 / Brocade # compatible
- Fortinet FN-TRAN-SX+ compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- Hirschmann M-SFP-BIDI Type A LH/LC compatible
- HP H3C JD098B compatible
- Huawei eSFP-GE-SX-MM850M compatible
- Huawei SFP-GE-LX-SM1310-BIDI compatible
- Infinera (ex. Transmode) # compatible
- Intel SFP LX compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Juniper EX-SFP-GE10KT13R15 compatible
- Keymile # compatible
- KTI Networks SFP-GLM-A compatible
- kvm-tec KT-7009 compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne GVT-0300 compatible
- Longshine LCS-MGBIC-SX compatible
- Lynx # compatible
- MikroTik S-85DLC05D compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-1G10ALC compatible
- MRV # compatible
- Netgear AGM731F compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Radware # compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- Sophos ITFZTCHSX compatible
- TP-LINK TL-SM321B compatible
- Transition Networks # compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-1G-S BU compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
- Westermo 1100-0558 compatible
What customers say
For years we struggled with hundreds of transceivers from different vendors but this is finally over!
With FLEXBOX we can easily reconfigure our transceivers which in the end saves a lot of time and money.
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
Working with a lot of different vendor and devices, it is always a problem to find the compatible transceiver from different distributors and especially to ensure that it is really compatible. I have found FLEXOPTIX, and the FLEXBOX and I must say that this is awesome! We can now simply buy generic transceivers and program them with the FLEXBOX and the FLEXOPTIX App. The application is fantastic and very easy to use! This makes us save a lot of time and no more concern about the compatibility.