1G SFP Wideband BiDi LX 10 km, ᵀˣ1310 / ᴿˣ1460-1580 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 1.25 G
- Wideband BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 12.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -9.5 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -22 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1270 - 1350 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1460 - 1580 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1442110G2 compatible
- ADVA 0061003012 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-BX-U compatible
- Allied Telesis AT-SPBD10-13 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- AudioCodes SFP BX-U compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419069-E6 compatible
- AVM Fritz!SFP AON compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-BXU compatible
- Calix 100-01666 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP58BD compatible
- Ciena XCVR-B10U31 compatible
- Cisco (ex. Meraki) MA-SFP-1GB-LX10 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBBX1 compatible
- Cisco Systems GLC-BX-U compatible
- Coriant (ex. Tellabs) 81.S1GBEBX1133S compatible
- D-LINK DEM-330R compatible
- Dell 407-10588 compatible
- Dell 407-BBOO compatible
- Delock 86189 compatible
- Edge Core ET4204-BX10 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-BX10-U compatible
- Extreme 10057 compatible
- FibroLAN SF1G-SF13 compatible
- Fluke Networks SFP-1000LX compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- HP H3C JD098B compatible
- Huawei SFP-GE-LX-SM1310-BIDI compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100080 compatible
- Intel SFP BIDI 1310 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM5MB compatible
- Juniper EX-SFP-GE10KT13R15 compatible
- Juniper SFP-GE10KT13R15 compatible
- Korenix SFPGLX10B13D compatible
- LANCOM SFP-LX-LC1 compatible
- Lenovo (ex. IBM) 26R0808 compatible
- LevelOne SFP-9221 compatible
- MikroTik S-35LC20D compatible
- Moxa SFP-1G10ALC compatible
- Netgear AGM732F compatible
- Nexans 88646073 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB350870001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25772AA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U402-K500 compatible
- Nokia-Siemens (ex. Atrica) AT10076-0D-R compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MC3208011-SX compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-LX compatible
- Planet MGB-LA10 compatible
- RAD SFP-28AD compatible
- SonicWALL 01-SSC-9790 compatible
- Sophos ASG0000LX compatible
- Sophos SGIZTCHF2 compatible
- Supermicro AOC-E10GSFPLR compatible
- TP-LINK TL-SM321B compatible
- Transition Networks TN-SFP-LXB11 compatible
- TRENDnet TEG-MGBS10D3 compatible
- Turris Omnia SFP BIDI 1310 compatible
- Ubiquiti Networks SFP-BIDI-1310-10 compatible
- Westermo 1100-0558 compatible
- Zyxel SFP-BX1310-10 compatible
What customers say
Working with a lot of different vendor and devices, it is always a problem to find the compatible transceiver from different distributors and especially to ensure that it is really compatible. I have found FLEXOPTIX, and the FLEXBOX and I must say that this is awesome! We can now simply buy generic transceivers and program them with the FLEXBOX and the FLEXOPTIX App. The application is fantastic and very easy to use! This makes us save a lot of time and no more concern about the compatibility.
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.