4G Fibre Channel SFP 380 m, λ850 nm, DDM, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 380 m
- 4.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- 4G FC
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | 4G FC SW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 380 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 4.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 6 dB |
| Transmit min/max per lane | -9 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15 dBm / -3 dBm (overload) @4G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 830 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 760 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @4G |
| Extinction Ratio | 5 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Brocade 57-1000013-01 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP11AFE6 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC4G-SW compatible
- Cisco Systems ONS-SE-4G-MM compatible
- Cyan 280-0286-00 compatible
- HP Storage (B-Series) A7446B compatible
- Huawei 34060365 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100047 compatible
- Lenovo (ex. IBM) 39R6475 compatible
- MRV SFP-TGD-SX compatible
- NetApp X6539-R6 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB379640003 compatible
- Packetlight SL1 compatible
- Packetlight SL2 compatible
- Perle PSFP-4GD-M2LC05 compatible
- QLogic SFP4-SW-1PK compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTFC4_MM compatible
- Riedel 1990001 compatible
- Transition Networks TN-SFP-FC4XM compatible
What customers say
FLEXOPTIX creates overall great and reliable products. We need optics for multiple vendors and with the FLEXBOX we are able to simplify our spare part handling.
The best part of the FLEXBOX are the Linux drivers and therefore no need for any additional OS just for branding optics.
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.