1G SFP SX Industrial 550 m, λ850 nm, DDM, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 550 m
- 1.25 G
- Industrial
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | SX |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 550 m |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 7.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -9.5 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -17 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 830 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 760 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 11688 compatible
- ADTRAN 1184561PG3 compatible
- ADVA 1061705854-01 compatible
- Advantech SFP-GSX/LCI-AE compatible
- Alcatel-Lucent Ent. ISFP-GIG-SX compatible
- Allied Telesis AT-SPSX/I compatible
- Allnet ALL4750-INDU compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-SX compatible
- Arista SFP-1G-SX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4858C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419048-E6 compatible
- Axis T8612 compatible
- barox AC-SFP-SX-E compatible
- Blackbox LFP411 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-SX-OM compatible
- Brocade E1MG-SX-OM compatible
- Calix 100-01660 compatible
- Cambium Networks SFP-1G-SX compatible
- Ceragon SFP-GE-SX-EXT-TEMP compatible
- Check Point # 11696 compatible
- Ciena (ex. Nortel) # 11697 compatible
- Ciena XCVR-A00G85 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBSX1 compatible
- Cisco Systems GLC-SX-MM-RGD compatible
- Cisco Systems GLC-SX-MMD compatible
- Cisco Systems ONS-SI-GE-SX compatible
- Cisco Systems SFP-GE-S compatible
- CTC Union ISFP-M7000-85-DE compatible
- Cyan 280-0182-00 compatible
- D-LINK DEM-311GT compatible
- Dell # 11698 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1S compatible
- Dell 407-BBOR compatible
- Digitus DN-81010 compatible
- eneo SFP-0850M40 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) I-MGBIC-GSX compatible
- Extreme 10051H compatible
- F5 Networks # 11703 compatible
- FibroLAN SF1G-S1 compatible
- Fluke Networks # 11705 compatible
- Fortinet FG-TRAN-SX compatible
- Fujitsu # 11708 compatible
- H3C (ex. 3COM) # 11687 compatible
- Hirschmann M-SFP-SX/LC EEC compatible
- HP H3C JD118B compatible
- Huawei eSFP-GE-SX-MM850M compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100006 compatible
- Intel SFP SX compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 11695 compatible
- Juniper EX-SFP-1GE-S X-EX compatible
- Juniper SFP-1G-SX-C compatible
- Juniper SRX-SFP-1GE-SX-ET compatible
- Keymile 37973002 compatible
- Korenix SFPGSXD-w compatible
- KTI Networks SFP-GLM-A compatible
- kvm-tec KT-7009 compatible
- LANCOM SFP-SX-LC1 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 11711 compatible
- LevelOne SFP-4200 compatible
- Luminex LU9000871 compatible
- MikroTik S-85DLC05D compatible
- Moxa SFP-1GSXLC-T compatible
- MRV # 11718 compatible
- Net Insight NPA0012-S011 compatible
- Netgear AGM731F compatible
- Nexans 88645879 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376720001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25773AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00027CA compatible
- Nokia Siemens Networks # 11720 compatible
- Novastar SFP-SX-MM compatible
- Overture 3000-166 compatible
- Packetlight SL4 compatible
- pakedge FM-1G-SM compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-SX compatible
- Perle PSFP-1000D-M2LC05-XT compatible
- Planet MGB-TSX compatible
- RAD SFP-5DH compatible
- Radware # 11723 compatible
- Redlion (ex. Sixnet) GMFIBER-SFP-500 compatible
- Redlion NTSFP-SX compatible
- Ribbon (ex. ECI) ECI - OTGBE_SX compatible
- Siemens 6GK5992-1AL00-8AA0 compatible
- Sophos ITFZTCHSX compatible
- Telco Systems BTI-MGBIC-GSX-DD-T-LC compatible
- TP-LINK TL-SM311LM compatible
- Transition Networks # 11725 compatible
- Ubiquiti Networks UF-MM-1G compatible
- Versa Networks SFP SX compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # 11721 compatible
- Westermo 1100-0144 compatible
- Zyxel SFP-SX-D compatible
What customers say
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.
Spending a few minutes of my time, first and foremost expressing how much I’m impressed by your friendliness, is the least I can do. Friendliness was followed by super-fast order processing and delivery. In a few words, unboxing and using your FLEXBOX is an utterly awesome experience. As in brilliant. Also saving us loads of time ordering optics. In addition to all of this – you deliver particular good build quality, too. You’ve got me impressed, thank you!
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!