1G SFP LX Industrial 20 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 20 km
- 1.25 G
- Industrial
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LX |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 20 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 14 dB |
| Transmit min/max per lane | -8 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -22 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7SO-000 compatible
- ADTRAN 1184561PG1 compatible
- ADTRAN 1442320G1 compatible
- ADVA 1061705850-02 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. ISFP-GIG-LX compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- barox AC-SFP-LX-E-20 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-LX-OM compatible
- Ceragon SFP-GE-LX-EXT-TEMP compatible
- Ciena XCVR-020M31 compatible
- Cisco (ex. Meraki) MA-SFP-1GB-LX10 compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MGBLX1 compatible
- Cisco Systems GLC-LH-SMD compatible
- Cisco Systems GLC-LX-SM-RGD compatible
- ComNet SFP-6 compatible
- CTC Union ISFP-S7020-31-DE compatible
- D-LINK DEM-310GT compatible
- Dell GP-SFP2-1Y compatible
- Digitus DN-81011 compatible
- eneo SFP-1310S40 compatible
- Extreme 10052 compatible
- FibroLAN SF1G-LX2 compatible
- Hirschmann SFP-GIG-LX/LC compatible
- HP H3C JD119B compatible
- Huawei eSFP-GE-LX-SM1310 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100075 compatible
- Juniper SFP-1GE-LX compatible
- Juniper SRX-SFP-1GE-LX compatible
- KTI Networks SFP-GLS-20A-A compatible
- MikroTik S-31DLC20D compatible
- Netgear AGM732F compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25774AA01 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00867AA compatible
- Packetlight SL6 compatible
- Perle PSFP-1000D-S2LC20-XT compatible
- RAD SFP-8D compatible
- Raisecom USFP-GB/S32-DL compatible
- Siemens 6GK5992-1AM30-8AA0 compatible
- Westermo 1100-0541 compatible
- Zyxel SFP-LX-10-D compatible
What customers say
FLEXBOX allows us to reduce the amount of spare transceivers we keep for our diverse hardware systems, thereby keeping overall cost low.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
I have received my orders from them in blistering speed. Happy to the nth degree.
FLEXOPTIX creates overall great and reliable products. We need optics for multiple vendors and with the FLEXBOX we are able to simplify our spare part handling.
The best part of the FLEXBOX are the Linux drivers and therefore no need for any additional OS just for branding optics.