100M SFP STM-1 Industrial 15 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 15 km
- 155 M
- Industrial
- 100M ETH
- STM-1
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | STM-1 |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 15 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 155 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 13 dB |
| Transmit min/max per lane | -15 dBm / -8 dBm |
| Receiver min/max per lane | -28 dBm / -8 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1184543P2 compatible
- ADTRAN 1184543PG2 compatible
- Avara SFP-DFW-FX-T3R3-30 compatible
- barox AC-SFP-FXSME compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP02CDE6 compatible
- Cisco Systems GLC-FE-100LX-RGD compatible
- Cisco Systems ONS-SI-155-I1 compatible
- D-LINK DEM-210 compatible
- Ericsson RDH90120/A0213 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-LC05 compatible
- Hirschmann M-FAST SFP-SM/LC compatible
- Huawei eSFP-1310nm-I-1 compatible
- Keymile 37973053 compatible
- Marconi SU66AA compatible
- Moxa SFP-1FESLC-T compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB194670007 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25778AA compatible
- Perle PSFP-100D-S2LC10-XT compatible
- Planet MFB-TF20 compatible
- RAD SFP-2DH compatible
- Transition Networks TN-SFP-OC3ST compatible
- Westermo 1100-0132 compatible
What customers say
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.