200G QSFP56 to 2x QSFP56 Breakout AOC with CDR (TX / RX) Multimode Fiber, 1 - 70 m
calcPageSize())"
/>
- Fiber
- 1m - 70m
- 212.52 G
- Active
- 100G ETH
- 200G ETH
- HDR100
Specification
| Compliance Code | AOC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | QSFP56 to 2x QSFP56 |
| Interface | Active Optical Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Length | 70 m |
|---|---|
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 212.52 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | implemented |
| Power Consumption | 11 W (5 W + 2x 3 W) |
| CDR | TX and RX |
|---|---|
| Modulation | PAM4 |
| Supported Protocols | Infiniband HDR100, 200G Ethernet, 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party A-Q200-2Q100-70M compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MFS1S50-V030E compatible
What customers say
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.