40G QSFP+ to 4x SFP+ Breakout DAC Passive Copper Cable, 0.5 - 3 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 0.5m - 3m
- 41.24 G
- Industrial
- 10G ETH
- 40G ETH
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Compliance Code | DAC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | QSFP+ to 4x SFP+ |
| Interface | Direct Attached Cable |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Length | 3 m |
|---|---|
| Cable Diameter | 30 AWG |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 41.24 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 2.1 W (0.5 W + 4x 0.4 W) |
|---|---|
| CDR | none |
| Modulation | NRZ |
| Supported Protocols | 40G Ethernet, 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 13091 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. QSFP-4X10G-C3M compatible
- Arista 3rd_Party CAB-Q-S-3M compatible
- Arista CAB-Q-S-3M compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1404035-E6 compatible
- Big Switch Networks CAB-Q-S-3M-TM compatible
- Brocade 40G-QSFP-4SFP-C-0301 compatible
- Chelsio OCTTAPCABLE3M compatible
- Cisco Systems QSFP-4SFP10G-CU3M compatible
- Dell (ex. Force10) CBL-QSFP-40GE-PASS-3M compatible
- Dell 470-AAXG compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-4-C03-QSFP compatible
- Extreme 10321 compatible
- Extreme 40G-DACP-QSFP4SFP2M compatible
- Fortinet FG-TRAN-QSFP-4XSFP compatible
- Fortinet SP-CABLE-ADAQSFP+ compatible
- Huawei QSFP-4SFP10G-CU3M compatible
- Intel X4DACBL3 compatible
- Juniper QFX-QSFP-DACBO-3M compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) BN-QS-SP-CBL-3M compatible
- Lenovo (ex. IBM) 49Y7887 compatible
- MikroTik DAC-QSFP-40G-3M compatible
- MRV # 13098 compatible
- NetApp X66120-3 compatible
- Netgear AXLC761 compatible
- NetOptics QSFP+4SFP+3m compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE07928AA compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MC2609130-003 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MCC1V30A-002 compatible
- Oracle X2125A-3M-N compatible
- Palo Alto Networks # 13099 compatible
- QNAP DAC-3M compatible
- Quanta # 13100 compatible
- Radware # 13101 compatible
- Solarflare SOLR-QSFP4SFP-3M compatible
- Spirent ACC-6087A compatible
What customers say
Have been using FLEXOPTIX transceivers for a few years now in a carrier/telecoms environment for various vendors and they've never disappointed me. After having the opportunity to be able to program them myself on demand, I've realized how many hours I could have saved until now with FLEXBOX! No large stocks, just a few generic SFPs in stock waiting to get programmed when needed. Awesome!
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.