100G QSFP28 High-power Coherent Tunable DWDM with FEC ZR+ with dual CDR 120 km, C-Band, Tx 0dBm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
coherent 100G ZR with CMIS5.2 memory map
120km unamplified/300km amplifiedTx & Rx wavelength required to be the same (one local oscillator)
- Coherent high-power DWDM
- 120 km
- 106.25 G
- Tunable
- 100G ETH
- OTU4
-
Alternatives
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
For additional details on modulation formats, application codes, optical parameters, and coherent parameters, please refer to our extended datasheet
-
Alternatives
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode high-power DWDM |
| Compliance Code | ZR+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | DP-DQPSK 100G |
| Distance | 120 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 6 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, SC-FEC or GFEC |
| Powerbudget (dB) | 30 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -30 dBm / 3 dBm (overload) @100G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable Coherent high-power DWDM |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1567.13 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1528.8 - 1567.1 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | Coherent |
| Modulation | DP-DQPSK 100G @100G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| OSNR | 16 dB/0.1nm @100G |
| Supported Protocols | 100G Ethernet, OTU4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1061800604-02 compatible
What customers say
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
I wanted to take a moment to provide some feedback regarding the on-site programming capabilities of your FLEXOPTIX product. I must say that being able to program SFPs on-site according to our specific requirements has been an incredibly valuable feature for our network infrastructure. The convenience and efficiency it offers have exceeded our expectations.
One of the standout benefits we have experienced is the rapid deployment it enables. Being able to respond quickly to changing network needs without having to wait for orders from different vendors has significantly reduced our deployment time. This has improved our operational efficiency and allowed us to be more agile in meeting our organization's evolving demands.
Moreover, the cost savings we have achieved through on-site programming have been remarkable. By eliminating the need to order pre-configured SFPs from various vendors, we have saved on shipping costs, streamlined our inventory management, and bypassed vendor-specific pricing structures. This flexibility has positively impacted our budgeting and overall equipment expenses.
This is simply a brilliant idea and product! Thank you!
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!
I had the chance to flash my first transceiver with the FLEXBOX and also navigate through the different tools on the Windows App. I must say that I’m impressed by the flexibility and available features provided by this app and the FLEXBOX. I flashed a 1G LX optic to be compatible with a HP switch in production (Aruba Networks(ex. HP Network) / J4858A) and the switch immediately recognized the plug freshly configured. I can know count on my FLEXBOX for the future transceivers I’ll need to install/replace. Also, the optic measurement is a very good feature.