100G QSFP28 Coherent Tunable DWDM with FEC ZR Industrial with dual CDR 80 km, C-Band, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
coherent 100G ZR with CMIS5.2 memory map 80km unamplified/300km amplifiedTx & Rx wavelength required to be the same (one local oscillator)
- Coherent DWDM
- 80 km
- 106.25 G
- Tunable
- 100G ETH
- OTU4
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode DWDM |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | DP-DQPSK 100G |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 6.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, SC-FEC or GFEC |
| Powerbudget (dB) | 21 dB |
| Transmit min/max per lane | -11 dBm / -9 dBm |
| Receiver min/max per lane | -30 dBm / 3 dBm (overload) @100G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable Coherent DWDM |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1567.13 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1528.8 - 1567.1 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | Coherent |
| Modulation | DP-DQPSK 100G @100G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| OSNR | 16 dB/0.1nm @100G |
| Supported Protocols | 100G Ethernet, OTU4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!