100G QSFP28 Coherent Tunable DWDM with FEC ZR Industrial with dual CDR 80 km, C-Band, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- Coherent DWDM
- 80 km
- 106.25 G
- Tunable
- 100G ETH
-
Alternatives
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Our order confirmation will provide the final shipping date.
-
~Jul 22, 2026+4 pcs
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
For additional details on modulation formats, application codes, optical parameters, and coherent parameters, please refer to our extended datasheet
-
Alternatives
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode DWDM |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | DP-DQPSK 100G |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 6 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, SC-FEC or GFEC |
| Powerbudget (dB) | 21 dB |
| Transmit min/max per lane | -11 dBm / -9 dBm |
| Receiver min/max per lane | -30 dBm / 3 dBm (overload) @100G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable Coherent DWDM |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1567.13 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1528.8 - 1567.1 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | Coherent |
| Modulation | DP-DQPSK 100G @100G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| OSNR | 16 dB/0.1nm @100G |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-LR-S compatible
- Juniper QSFP-100G-LR compatible
- Calix 100G-LR1 compatible
What customers say
Definitely, FLEXOPTIX will be my optics supplier from today. The ability to compatibilize optics across multiple vendors is going to save us from many headaches. The FLEXBOX is a must for any company using optical network equipment.
Just wanted to express my giddy happiness at how fast your crack team of ninjas were able to get optics to my desk.
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.