100G QSFP28 AOC with CDR (TX / RX) Multimode Fiber, 1 - 100 m
calcPageSize())"
/>
- Fiber
- 1m - 100m
- 103.12 G
- Active
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Compliance Code | AOC |
|---|---|
| Form Factor | QSFP28 to QSFP28 |
| Interface | Active Optical Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Length | 100 m |
|---|---|
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 103.12 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | implemented |
| Power Consumption | 7 W (3.5 W + 3.5 W) |
| CDR | TX and RX |
|---|---|
| Modulation | NRZ |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Edge Core ET7402-100AOC-100M compatible
- Extreme 10437 compatible
- Juniper JNP-100G-AOC-100M compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE10551AA compatible
- Palo Alto Networks PAN-QSFP28-AOC-100M compatible
What customers say
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.
Just wanted to express my giddy happiness at how fast your crack team of ninjas were able to get optics to my desk.
The FLEXBOX has been an amazing tool for our fibre infrastructure upgrades as we work with different types and manufacturers of equipment, the ability to configure them on the fly when required makes the process a lot easier!
We were pleasantly surprised by the easy to use interface and the extra's such as the power meter.
The travel pack makes it easy to use it off-site in some of our satellite cabs if needed.
The FLEXOPTIX universal transceivers are very easy to configure and we will be ordering these in the future.