40G QSFP+ LX4 150 m, λ1271-1331 nm, LC-Duplex, Single-/Multimode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 150 m
- 44.4 G
- LC
- 40G ETH
- OTU3
- OTU3e2
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Single-/Multimode |
| Compliance Code | LX4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 150 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 41.2 Gbit/s - 44.4 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 10.3 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 4.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -7 dBm / 2.3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -11.5 dBm / 2.3 dBm (overload) @40G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm, 1331 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm, 1331 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @40G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 40G Ethernet, OTU3, OTU3e2 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks AXSK-QSFP-SR compatible
- Alcatel-Lucent Ent. QSFP-40G-SR compatible
- Arista 3rd_Party 40GBASE-LRL4 compatible
- Arista 40GBASE-LRL4 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1404002-E6 compatible
- Brocade 40G-QSFP-LM4 compatible
- Chelsio # 13013 compatible
- Cisco Systems QSFP-40G-SR4 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-QSFP-40GE-1LR compatible
- Dell 407-BBRC compatible
- Edge Core ET6401-SR4 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # 13015 compatible
- Extreme 10334 compatible
- F5 Networks OPT-0025 compatible
- Fortinet FG-TRAN-QSFP+LR compatible
- Gigamon QSB-502A40G0900# compatible
- HP H3C JL251A compatible
- Huawei QSFP-40G-LX4 (02311HNP) compatible
- Intel E40GQSFPSR compatible
- Juniper JNP-QSFP-40G-LX4 compatible
- Lenovo 49Y7885 compatible
- MikroTik Q+85MP01D compatible
- MRV # 13021 compatible
- Netgear AXLM762 compatible
- NetOptics QSFP+KT-50SR4 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MC2210411-SR4 compatible
- Packetlight QSFP+-SR-1102 compatible
- Palo Alto Networks PAN-QSFP-40GBASE-LR4 compatible
- Quanta # 13023 compatible
- Radware # 13024 compatible
- Solarflare QSFP+ MMR4 compatible
What customers say
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
Just wanted to express my giddy happiness at how fast your crack team of ninjas were able to get optics to my desk.