10G SFP+ DAC Passive Copper Cable, 0.5 - 10 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 0.5m - 10m
- 10.5 G
- 10G ETH
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- 4G FC
- 8G FC
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Compliance Code | DAC |
|---|---|
| Form Factor | SFP+ to SFP+ |
| Interface | Direct Attached Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Length | 4 m |
|---|---|
| Cable Diameter | 26 AWG |
| Temperature Range | -5°C - 75°C |
| Bandwidth | 1 Gbit/s - 10.5 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 0.5 W (0.25 W + 0.25 W) |
|---|---|
| CDR | none |
| Modulation | NRZ |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista CAB-SFP-SFP-4M compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9150A_ProCurve compatible
- Broadcom DAC-4M compatible
- Ciena XCVR-S00Z85 compatible
- Cisco Siemon SFP-H10GB-CU4M compatible
- Cisco Systems SFP-H10GB-CU4M compatible
- Dell 0C6Y7M compatible
- Extreme 10304 compatible
- Forcepoint MOD-SFP-10G-LR compatible
- Fortinet FN-CABLE-SFP+1 compatible
- Fortinet FN-CABLE-SFP+3 compatible
- Fujitsu S26361-F4571-L103 compatible
- Huawei OMXD30000 compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-DAC-1M compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-DAC-3M compatible
- Luminex DAC-4M compatible
- Net Insight NPA0077-SRD1 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MC3309130-003 compatible
- TP-LINK TL-SM5220-3M compatible
What customers say
We are realy happy with the FLEXBOX, programming FLEXOPTIX universal transceivers works like a charm.
Just insert, detect, select and start programming, now we are able to support hundreds off vendors with just a few standard SFP modules.
Amazing smart solution!
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.