32G Fibre Channel SFP28 with dual CDR 100 m, λ850 nm, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 100 m
- 28.05 G
- 16G FC
- 32G FC
- 8G FC
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | 32G FC SW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 27.95 Gbit/s - 28.05 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.2 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 3.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -6.7 dBm / 2.4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -10.2 dBm / 3 dBm (overload) @32G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 840 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 840 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @32G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 0 dB |
| Extinction Ratio | 0 dB |
| Supported Protocols | 16G Fibre Channel, 32G Fibre Channel, 8G Fibre Channel |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) Q2P62A compatible
- Broadcom 32G-SWL-SFP+ compatible
- Broadcom LP32-SW-OPT-1 compatible
- Brocade XBR-000212 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC32G-SW compatible
- Pure Storage FA-XR2-32G-FC-SFP-SR compatible
- QLogic SFP28-32G-SR compatible
- QSAN RGBF32P0 compatible
What customers say
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
We are using FLEXOPTIX industrial grade transceivers in our control systems for power electronics and converters. The FLEXBOX is an invaluable tool, making it super easy and quick to configure transceivers. Even larger numbers can be configured easily with the batch configure option, just plug them in one after the other and the rest happens automatically. The power meter, source control and OTDR features are helpful for lab testing or during commissioning. Thanks, FLEXOPTIX for providing universal transceivers of a high quality at decent prices! Your lightning-fast order processing and shipping speed is also impressive.
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.