10G SFP+, 100 GHz Grid - C-Band DWDM ZR+ Industrial 80 km / 25 dB, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 80 km
- 11.3 G
- Industrial
- 10G ETH
- 1G ETH
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | DWDM ZR+ |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 600 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 2 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 25 dB |
| Transmit min/max per lane | 1 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -6 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | EML |
|---|---|
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.5 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | -500 ps/nm to 1,600 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Juniper SFPP-10GE-ZR compatible
What customers say
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
We are using FLEXOPTIX industrial grade transceivers in our control systems for power electronics and converters. The FLEXBOX is an invaluable tool, making it super easy and quick to configure transceivers. Even larger numbers can be configured easily with the batch configure option, just plug them in one after the other and the rest happens automatically. The power meter, source control and OTDR features are helpful for lab testing or during commissioning. Thanks, FLEXOPTIX for providing universal transceivers of a high quality at decent prices! Your lightning-fast order processing and shipping speed is also impressive.
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!