10G SFP+ CWDM ER Industrial ~40 km / 14.8 dB, 1470 nm - 1610 nm, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~40 km / 14.8 dB
- 11.3 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 1G ETH
- 2G FC
- 4G FC
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM ER |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 614 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.65 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 14.8 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15.8 dBm / -1 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1464.5 - 1617.5 nm |
| Laser | EML |
|---|---|
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | 0 ps/nm to 800 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 2G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9153A compatible
- Cisco Systems CWDM-SFP10G-1610 compatible
- Intel E10GSFPER compatible
- Juniper SFP-10GE-LR compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Netgear AXM762 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE62600DA compatible
- Waystream (ex. Packetfront) SFP-10GE-LR compatible
What customers say
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!
FLEXBOX allows us to reduce the amount of spare transceivers we keep for our diverse hardware systems, thereby keeping overall cost low.
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!
I have received my orders from them in blistering speed. Happy to the nth degree.