25G SFP28 CWDM LR with dual CDR Industrial ~10 km / 7.5 dB, 1270 nm - 1330 nm, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~10 km / 7.5 dB
- 25.78 G
- Dual CDR
- 10G ETH
- 25G ETH
- CPRI
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | CWDM LR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 24.33 Gbit/s - 25.78 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 7.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -6.5 dBm / 6 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14 dBm / 2.5 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel D - 1330 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1350 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @25G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 10G Ethernet, LTE 24.33G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!
For years we struggled with hundreds of transceivers from different vendors but this is finally over!
With FLEXBOX we can easily reconfigure our transceivers which in the end saves a lot of time and money.
FLEXBOX allows us to reduce the amount of spare transceivers we keep for our diverse hardware systems, thereby keeping overall cost low.
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.