25G SFP28, 100 GHz Grid - C-Band DWDM LR with dual CDR 10 km / 15 dB, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 10 km
- 25.78 G
- Dual CDR
- 10G ETH
- 25G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | DWDM LR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.65 W |
| CDR | TX and RX |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 15 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 6 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15 dBm / -3 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1528 - 1565 nm |
| Laser | EML |
|---|---|
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @25G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | -170 ps/nm to 170 ps/nm @25G |
| Extinction Ratio | 4 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems SFP-10/25G-LR-S compatible
- Cisco Systems SFP-25G-LR-S compatible
- Extreme 10504 compatible
- Juniper JNP-SFP-25G-LR compatible
What customers say
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.