100G SFP112 LR 10 km, λ1311 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1311 nm
- 10 km
- 112 G
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP112 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 112 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 6.3 dB |
| Transmit min/max per lane | -1.9 dBm / 4.8 dBm |
| Receiver min/max per lane | -8.2 dBm / 4.8 dBm (overload) @100G |
| Wavelength TX (Typical) | 1311 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1311 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @100G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!
I have received my orders from them in blistering speed. Happy to the nth degree.