100G SFP112 DR 500 m, λ1311 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1311 nm
- 500 m
- 112 G
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP112 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | DR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 500 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 112 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 3 dB |
| Transmit min/max per lane | -2.9 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -5.9 dBm / 4 dBm (overload) @100G |
| Wavelength TX (Typical) | 1311 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1311 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @100G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.