800G Finned-Top OSFP to 2x Flat-Top OSFP Breakout DAC Passive Copper Cable, 0.5 - 2 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 0.5m - 2m
- 850 G
- 2x 400G ETH
- 2x 400G NDR
- 400G ETH
- 400G NDR
- 800G ETH
- 800G XDR
Specification
| Compliance Code | DAC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | OSFP to 2x OSFP |
| OSFP Variant | Finned-Top to 2x Flat-Top |
| Interface | Direct Attached Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
|---|---|
| Length | 2 m |
| Cable Diameter | 28 AWG |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 850 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
|---|---|
| Power Consumption | 0.3 W (0.1 W + 2x 0.1 W) |
| CDR | none |
| Modulation | PAM4 |
| Supported Protocols | 2x 400G Ethernet, 400G Infiniband NDR, 800G Ethernet, 800G Infiniband (2xNDR), 800G Infiniband XDR, 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.