800G Finned-Top OSFP to 4x QSFP112 Breakout ACC with CDR (TX / RX) only Active Copper Cable, 0.5 - 5 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 0.5m - 5m
- 850 G
- Active
- 400G NDR
- 800G ETH
Specification
| Compliance Code | ACC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | OSFP to 4x QSFP112 |
| OSFP Variant | Finned-Top |
| Interface | Active Copper Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Length | 0.5 m |
|---|---|
| Cable Diameter | 30 AWG |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 850 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 2.7 W (1.5 W + 4x 0.3 W) |
| CDR | TX and RX |
|---|---|
| DSP | no |
| Modulation | PAM4 |
| Supported Protocols | 400G Infiniband NDR, 800G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useWhat customers say
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
FLEXOPTIX creates overall great and reliable products. We need optics for multiple vendors and with the FLEXBOX we are able to simplify our spare part handling.
The best part of the FLEXBOX are the Linux drivers and therefore no need for any additional OS just for branding optics.
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.