400G Flat-Top OSFP to QSFP-DD AOC with CDR (TX / RX) Multimode Fiber, 1 - 50 m
calcPageSize())"
/>
- Fiber
- 1m - 50m
- 425 G
- Active
- 400G ETH
Specification
| Compliance Code | AOC |
|---|---|
| Form Factor | OSFP to QSFP-DD |
| OSFP Variant | Flat-Top |
| Interface | Active Optical Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
|---|---|
| Length | 50 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | implemented |
| Power Consumption | 18 W (9 W + 9 W) |
|---|---|
| CDR | TX and RX |
| Modulation | PAM4 |
| Supported Protocols | 400G Ethernet |
What customers say
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.