800G Closed-Top OSFP 2x DR4 LPO 500 m, 8x λ1311 nm, MTP/MPO-8/12 APC, Singlemode
calcPageSize())"
/>
Compliant with 100G DR LPO MSA
- 8x 1311 nm
- 500 m
- 2x 425 G
- MTP/MPO-8/12
- 2x 400G ETH
- 400G ETH
- 800G ETH
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | OSFP |
|---|---|
| OSFP Variant | Closed-Top |
| Connector / Polish | 2x MTP/MPO-8/12 APC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 2x DR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 500 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 425 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 9 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 1 dB |
| Transmit min/max per lane | -2.9 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -3.9 dBm / 4 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | 8x 1311 nm |
|---|---|
| Wavelength TX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 8x 1311 nm |
| Laser | SiPho MZ |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.4 dB |
| Extinction Ratio | 2.5 dB |
| Supported Protocols | 2x 400G Ethernet, 800G Ethernet, 400G Ethernet |
Compatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- Accton OSFP-2DR4-LPO compatible
- Arista LPO-800G-2DR4 compatible
What customers say
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!