800G Closed-Top OSFP112 Multirate High-power Coherent Tunable DWDM with FEC ZR/ZR+ with dual CDR 450 km, C-Band, Tx 1dBm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- Coherent high-power DWDM
- 450 km
- 850 G
- Tunable
- 2x 400G ETH
- 4x 200G ETH
- 800G ETH
- 8x 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | OSFP112 |
|---|---|
| OSFP Variant | Closed-Top |
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode high-power DWDM |
| Compliance Code | ZR/ZR+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | DP-16QAM |
| Distance | 450 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 850 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 29 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, cFEC, OFEC |
| Powerbudget (dB) | 10 dB |
| Transmit min/max per lane | -10 dBm / 1 dBm |
| Receiver min/max per lane | -9 dBm / 0 dBm (overload) @800G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable Coherent high-power DWDM |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1567.13 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1528.8 - 1567.1 nm |
|---|---|
| Laser | EML |
| Receiver Type | Coherent |
| Modulation | DP-16QAM @800G |
| Chromatic Dispersion Tolerance | 2,400 ps/nm to 17,000 ps/nm @800G |
| OSNR | 26 dB/0.1nm @800G |
| Supported Protocols | 2x 400G Ethernet, 4x 200G Ethernet, 800G Ethernet, 8x 100G Ethernet |
| CMIS Version | 5.3 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.
The FLEXBOX has been an amazing tool for our fibre infrastructure upgrades as we work with different types and manufacturers of equipment, the ability to configure them on the fly when required makes the process a lot easier!
We were pleasantly surprised by the easy to use interface and the extra's such as the power meter.
The travel pack makes it easy to use it off-site in some of our satellite cabs if needed.
The FLEXOPTIX universal transceivers are very easy to configure and we will be ordering these in the future.
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.