400G Closed-Top OSFP SR4.2 with dual CDR 100 m, λ850-910 nm, MTP/MPO-8/12, Multimode
calcPageSize())"
/>
Counterpart for 4x 100G breakout is Q.B851HG.01
- 8x 850 nm
- 100 m
- 425 G
- MTP/MPO-8/12
- 400G ETH
- 4x 100G ETH
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | OSFP |
|---|---|
| OSFP Variant | Closed-Top |
| Connector / Polish | MTP/MPO-8/12 PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | SR4.2 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 53.13 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 12 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, KP4 |
| Powerbudget (dB) | 2 dB |
| Transmit min/max per lane | -6.2 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -8.2 dBm / 4 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm, 850 nm, 850 nm, 850 nm, 910 nm, 910 nm, 910 nm, 910 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm, 850 nm, 850 nm, 850 nm, 910 nm, 910 nm, 910 nm, 910 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 4.5 dB |
| Extinction Ratio | 3 dB |
| Supported Protocols | 4x 100G Ethernet, 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
FLEXOPTIX creates overall great and reliable products. We need optics for multiple vendors and with the FLEXBOX we are able to simplify our spare part handling.
The best part of the FLEXBOX are the Linux drivers and therefore no need for any additional OS just for branding optics.
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!